Meklē šeit...
TOP
Pašpārliecinātība

Veidi, kā uzlabot savu pašpārliecinātību

Pašpārliecinātība

“Zema pašapziņa ir kā braukšana cauri dzīvei ar norautu rokas bremzi.” /Maxwell Maltz/

 

Pašpārliecinātība – to nevar ne nopirkt, ne tā vienkārši ieslēgt, piespiežot kādu pogu sevī vai kādam pasakot, lai kļūsti pārliecinātāks par sevi. To var iegūt, mērķtiecīgi strādājot ar sevi un savām domām katru dienu. Apziņa “es varu” ikdienā ir jātrenē gluži tāpat kā muskuļi. 

Mums pašām ir jācīnās ar savu iekšējo kritiku un šaubām par sevi, kas nemitīgi atgādina, ka neesam pietiekami labas. Katra kritika, sliktā doma, negatīvs komentārs sociālajos tīklos, neizdevies joks vai ķircinošs komentārs no drauga apdraud mūsu pārliecību par savām spējām, kas nozīmē, ka mums pašām ir jāuzņemas atbildība par savas pārliecības celšanu.

Pārliecības celšanas formula

Iedvesmojoši citāti, pop-psiholoģijas teorijas, kas ir tik plaši aprunātas sabiedrībā, ka nu jau daudzi tās uzskata par tīru patiesību, lai arī, ja rūpīgāk papēta, kļūst skaidrs, ka tās ir veidojušās no mītiem. Pašpārliecināšanās ir tikai īslaicīgs un ātri pārejošs veids, kā celt pašpārliecinātību. Ko darīt, lai tā noturētos ilgāk?

Izklausīsies mazliet neticami un jocīgi, taču, gluži tāpat kā matematikā, pastāv viena konkrēta pamata formula , kā atrast un noturēt ilgstošu pārliecību pār sevi:

Bailes par kaut ko + vēlme un apņemšanās tās pārvarēt + baiļu pārvarēšana = Pārliecība

Veidi, kā uzlabot savu pašpārliecinātību

Pirmie soļi Tavas pārliecības celšanai

Protams, pateikt ir viegli, bet izdarīt – jau krietni grūtāk. Lūk, daži pirmie soļi, ja vēl neesi gatava cīnīties ar bailēm:

  • Rūpējies par sevi! Tava pašapziņa ir atkarīga no dažādiem aspektiem – labas fiziskās, mentālās un sociālās veselības. Ir grūti justies labi, ja nejūties ērti savā ķermenī vai Tev nemitīgi nav enerģijas. Atrodi laiku fiziskajām aktivitātēm, kā arī veselīgas ēšanas un miega paradumu izveidošanai. Un galvenais – atļaujies darīt tās lietas, kas Tev sagādā prieku, piemēram, ģērbies tā, kā vēlies justies – uzvelc kleitu parastā darba dienā un nedomā, ko par to padomās citi. Pabaro savu dvēseli, darot to, kas Tev patīk, un esi ar cilvēkiem, kuri liek Tev justies labi!
  • Vizualizē sevi tādu, kāda Tu vēlies būt. Iztēlojies, kas ir tās lietas, kas padarītu Tevi par perfekto sevis versiju un liktu justies lepnai par sevi. Pēc tam padomā, vai tiešām tās īpašības Tev jau nepiemīt? Un, ja patiešām kaut kā trūkst, kā Tu varētu to sasniegt?
  • Kontrolē savas domas! Tu vari kontrolēt savu prātu tieši tāpat kā kontrolē ķermeni. Vai zini tās trakās domas, kas iešaujas prātā reizi pa reizei – tās, kuras uzreiz spējam atmest, jo ir patiešām neprātīgas?! Tāpat mums vajadzētu iemācīties darīt to ar domām, kuras, iespējams, ir reālākas, taču nekam nederīgas – tās, ar kurām noniecinām sevi un apšaubām savas darbības. Nākamreiz, kad atkal kas tamlīdzīgs iešaujas prātā, uzreiz atbildi: “Paldies, prāt, bet tā nu gan nav!” un virzies tālāk uz pozitīvām domām. Ja kādā brīdī pieķer sevi ar domu “Es to nevaru izdarīt!”, pagriez savas domas uz otru pusi un pavaicā sev: “Kā es to varu izdarīt?”
  • Mācies būt mierīga! Atrodi savu īpašo tehniku, kas palīdz Tev saglabāt mieru un piekop to regulāri. Tādu tehniku ir daudz, tāpēc izmēģini pēc iespējas vairāk, lai atrastu visefektīvāko: meditācija, joga, emocionālās brīvības tehnika (EBT), kas ir cilvēka enerģētiskā līdzsvara uzturēšana, vai Tai Chi Kung mūžsenā prakse, kas vērsta uz garīgā ķermeņa attīstīšanu. Bet varbūt Tev mieru sniedz kādi pavisam vienkārši rituāli, piemēram, silta tējas tase pirms miega, burbuļojoša vanna, relaksējoša duša vai saullēkta vērošana? Izvēlies to, kas tīk vislabāk!
  • Pievērs uzmanību tam, kas Tevi sadusmo. Izvērtē, kas Tavā dzīvē izsauc negatīvas domas un izjūtas. Ja Tu regulāri jūties slikti, darot konkrētas aktivitātes, tad padomā – vai Tev tas ir nepieciešams? Ne vienmēr ir jācīnās – ja neredzi tam nākotni un jēgu, tad nav vērts sevi mocīt. Ja konkrētiem cilvēkiem ir negatīva ietekme uz Tevi, samazini kontaktu ar viņiem.
  • Neļauj “zīmēm” Tevi apmuļķot. Ja apšaubām sevi, bieži ieraugām zīmes, kas šķietami liecina, ka “tas nav mani”, “man to nevajadzētu darīt”. Tomēr padomā kārtīgi – ja Tu brauktu mājās un pa ceļam mašīnas riepa izlaistu gaisu, Tu diez vai prātotu par to, vai tā ir zīme, ka jābrauc kur citur, tikai ne uz mājām. Vai, piemēram, iepērkoties veikalā un neatrodot galveno sastāvdaļu vakariņām, tā taču nebūtu uzreiz zīme, ka Tev nevajag ēst. Tu mazliet pamainītu plānu un pagatavotu vakariņās ko citu, vai ne? Tieši tāpat ir dzīvē – Tu vari izmainīt savu dzīvi un uztveri, pat ja Tev ir zema pašapziņa!
Veidi, kā uzlabot savu pašpārliecinātību

Taču atceries vienu svarīgu atziņu – Tev nevajag augstu pašapziņu, lai sasniegtu lielas lietas! Jebkurš var sapņot un jebkurš var izveidot savu stratēģiju, uzņemties saistības un sasniegt savus mērķus! 

Viss, kas tev jādara – jāsāk sapņot par dzīvi, ko vēlies aptvert; jāsāk plānot mērķus, ko sasniegt un saprast, kā to izdarīt visveiksmīgāk! Es zinu, ka Tu to vari! Un arī Tu pati to zini!

Dzīvot Viegli

«

Atstāj komentāru

Pieslēdzies, lai atstātu komentāru, vai uzdotu jautājumu