Meklē šeit...
TOP
Uzturs

Izveido savu maltīšu plānu

Izveido savu maltīšu plānu

Es ticu, ka arī Tu bieži prāto, ko pagatavot. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Un tā uz apli vien. Vai sagatavot ko vairāk, lai nav jāgatavo rīt? Vai tiešām atkal jādodas uz veikalu, jo ledusskapis ir tukšs? Izdomāt, ko šovakar ēdīsi Tu un Tava ģimene, ir tik sarežģīti. Nenoliegsim, reizēm tas beidzas arī ar strīdiem un pasūtītu picu no kādas tuvākās picērijas. Vai tiešām šo problēmu nav iespējams atrisināt? Laiks sākt plānot savas maltītes!

Izveido savu maltīšu plānu

Kas ir maltīšu plānošana?

Par maltīšu plānošanu var uzskatīt arī darbības, ko esi veikusi pirms ēst gatavošanas, lai to padarītu par vieglāku un patīkamāku procesu. Tā var būt katras dienas ēdienreižu izplānošana vai ēdiena sagatavju pagatavošana. Arī iepirkumu saraksta izveidošana un iepirkšanās pieder pie ēdienreižu plānošanas. Ir dažādi plānošanas posmi un veidi, iespējams, kāds no tiem būs lieliski piemērots Tev, bet Tavai draudzenei – nē. Katram tas jāizvērtē pēc savas ikdienas, dzīvesveida, iespējām un laika daudzuma.

Ko Tu iegūsi, plānojot maltītes?

 1. Ietaupi naudu – dodoties uz veikalu vienu vai divas reizes nedēļā un konkrēti sastādot savu iepirkumu sarakstu, Tu nenopirksi neko lieku. Tāpat Tu vari izplānot, ko iespējams pagatavot no jau mājās esošiem produktiem, kā rezultātā arī ieekonomēsi naudu.
 2. Ietaupi laiku – reizi nedēļā apsēdies un kārtīgi izplāno ēdienreizes, sagatavojot arī iepirkumu sarakstu. Ja maltīšu plānošana un došanās uz veikalu notiks katru dienu, Tu patērēsi ievērojami vairāk laika nekā tad, ja darīsi to vienu vai divas reizes nedēļā. Protams, produktu iegāde mūsdienās ir iespējama arī internetā. Vien dažas minūtes un esi jau iepirkusies, turklāt pirkumus saņemsi pie mājas durvīm. 
 3. Radi mazāk atkritumu – kārtīgi izplānojot savas ēdienreizes, Tu sapratīsi, cik daudz produktu ir nepieciešams, tādējādi neradīsies to pārpalikumi, kas sabojāsies un būs metami atkritumos. Iespējams, Tev ir dārza rudens velšu krājumi – lietderīgi ir sekot līdzi to stāvoklim un izzināt, cik ilgi dažādi produkti ir lietojami – arī tas palīdzēs plānot maltītes.
 4. Samazini stresu – tici man, nav patīkami nogurdinošas darbadienas vakarā apjaust, ka vēl neesi izplānojusi, ko gatavosi vakariņās, it īpaši gadījumā, ja jāgatavo lielai ģimenei. Laicīgi ieplānotas ēdienreizes, iepirkti nepieciešamie produkti vai vismaz gatavs iepirkumu saraksts konkrētai ēdienreizei samazinās stresu, ko var radīt domas par gatavošanu.
 5. Rūpējies par ķermeni un veselību – ikviens zina, ka mājās gatavotais ēdiens ir daudz veselīgāks. Tu zini, kas ir šī ēdiena sastāvā, vari kontrolēt cukura, sāls, eļļas daudzumu, kā arī būt droša par to, ko sniedz savam ķermenim. Protams, arī kafejnīcās  un restorānos pieejamais ēdiens ir kvalitatīvs, tomēr, rūpīgi plānojot maltītes, Tu vari pastiprināti pievērst uzmanību ēdiena sastāvam, kas nebūt nav mazsvarīgi!
Izveido savu maltīšu plānu

Noderīgi ieteikumi maltīšu plānošanai

Ieteikums Nr. - iedvesmojies!

 1. Pēti receptes – nedēļas garumā pievērs uzmanību video receptēm sociālajos tīklos un jaunākajām receptēm recepšu mājaslapās, kā piemēram, recepšu portālā Gatavosim.lv. Lietderīgi būs papētīt arī grāmatu plauktā nolikto un sen aizmirsto recepšu grāmatu. Smelies jaunas idejas, lai gatavošana būtu interesanta un baudāma! 
 2. Saglabā receptes – atrodi sev piemērotāko veidu, kā saglabāt receptes. Iespējams, tā būs pašas veidota recepšu klade, bet varbūt ērtāk to ir darīt kādā aplikācijā. Ja savas un ģimenes iecienītās receptes būsi saglabājusi kādā konkrētā vietā, būs daudz vieglāk izplānot nedēļas maltītes.
 3. Plāno kopā ar ģimeni – noteikti neaizmirsti pajautāt ģimenei, ko viņi vēlētos baudīt nākamajā nedēļā. Kopēja apspriede var palīdzēt nonākt pie veiksmīga rezultāta, turklāt, vienam otru papildinot, var rasties kāda jauna ideja. 
 4. Pielāgojies laikapstākļiem – ja ārā aiz loga ir vasara, kas lutina ar sauli un vismaz +20‎°C, noteikti pievērs uzmanību, kādu ēdienu iekļauj savā uztura plānā. Ēdieniem jābūt piemērotiem laikapstākļiem. Vasarā tie varētu būt viegli salāti vai aukstā zupa, taču ziemā kas sildošs, piemēram, sātīga zupa vai sautējums. 

Ieteikums Nr. 2 - plāno!

 1. Pārdomā savu nedēļu – ļoti nozīmīgi ir saprast, kuras ēdienreizes tiks ēstas mājās un cik no ģimenes locekļiem baudīs maltīti. Iespējams, būs kāds vakars, kad visa ģimene vakariņas ēdīs ārpus mājām, tādēļ šī maltīte plānā nav jāiekļauj. Tas samazinās gan laiku, gan naudu, kā arī neizlietotās pārtikas daudzumu. 
 2. Izvērtē, ko iespējams pagatavot no krājumiem – lai samazinātu nepatērēto un atkritumos izmesto produktu daudzumu, saproti, kas un cik daudz jau ir pieejams ledusskapī un citos virtuves plauktiņos. Iespējams, ir kāda recepte, ko vari pagatavot no esošajiem produktiem, nopērkot vien dažas sastāvdaļas.
 3.  Izplāno katras dienas ēdienreizes – kad esi tikusi galā ar iepriekš minētajiem punktiem, vari plānot katras dienas maltītes. Izvērtē, cik katrā dienā būs laika gatavošanai, kas kurai dienai ir piemērotāks. Varbūt kādā vakarā uzņemsi viesus un kāda recepte būs daudz piemērotāka tieši šim vakaram? 
 4. Sastādi iepirkšanās sarakstu – balstoties uz izvēlētajām receptēm, sagatavo iepirkumu sarakstu. Ņem vērā, kādi produkti jau ir mājās un cik personām ir nepieciešams gatavot
 5. Ieplāno iepirkšanās dienu – izvērtē, kura diena ir piemērotākā, lai iepirktos.
 6. Izzini pieejamās atlaides – ja noskaidrosi, kādas akcijas piedāvā Tavi iecienītākie veikali, kārtīgi izplānojot iepirkšanos, varēsi veiksmīgi ietaupīt naudu.

Ieteikums Nr. 3 - sāc darīt!

 1. Veido sagataves – iespējams, kādai no Tevis izvēlētajām receptēm var jau laicīgi pagatavot sagataves, piemēram, novārīt dārzeņu buljonu. Tas ievērojami atvieglos gatavošanu darbadienu vakaros! To vari darīt brīvdienās, kad ir vairāk brīva laika, kā arī no rītiemm, gatavojoties jaunai dienai.
 2. Gatavo – seko līdzi savam sagatavotajam plānam, izmanto jau sagatavotās sagataves un baudi maltītes bez steigas un stresa!
Izveido savu maltīšu plānu

«

»

Atstāj komentāru