Meklē šeit...
TOP
Ieradumi Pašpārliecinātība

Ēteriskās eļļas stresa un trauksmes sajūtu mazināšanai

Harmoniskas dzīves pamatā ir līdzsvars Tavās izjūtās un pasaules uztverē. Taču neskaitāmi faktori šo līdzsvaru var graut un tādējādi radīt stresu gan darba vietā, gan mājās.

Dzīvesstila maiņa globālā mērogā, steiga – veicina gan mentālā, gan fiziskā stāvokļa pasliktināšanos. Tiek meklēti un arī atrasti arvien jauni veidi, kā risināt stresa radītās problēmas. Pēdējos gados no ēnām ir iznācis arī temats par trauksmes sajūtu un paniku, sabiedrība sāk uztvert šīs izjūtas arvien nopietnāk. Aromterapija ar ēteriskajām eļļam ir veids, ko noteikti ir vērts izzināt un pamēģināt savā ikdienā gan trauksmes sajūtu atvieglošanai, gan cīņā ar stresu, gan vienkārši uztraukumiem. Lūk, ēteriskās eļļas, kas atzītas par iedarbīgām slikto emociju mazināšanai.

Ēteriskās eļļas stresa un trauksmes sajūtu mazināšanai

Lavandas eļļa

Viena no visizplatītakajām eļļām stresa mazināšanai ir lavandas eļļa. Šis augs vienmēr tiek asociēts ar miega un miera stāvokļa veicināšanu, kā stresa reducētājs. Zināmi vairāki desmiti lavandas šķirņu; ir tādas, kas ir aromātiskākas un tādas, kas vairāk piemērotas kulinārijai, piemēram. Ēteriskās eļļas kvalitāti ietekmē arī reģions, no kura augs iegūts, tā kā no svara ir gan augsne, gan novākšanas laiks un metode. 

Lavandas eļļa atjauno nervu sistēmu, pazeminot asinsspiedienu. Palīdz arī bezmiega gadījumā un vispārīgi uzlabo miega kvalitāti – šim nolūkam blakus gultai var novietot spilventiņus ar kaltētu lavandu, vai izmantot spreju ar lavandas aromātu. Bieži sastopami arī vannas produkti vai ķermeņa kopšanas līdzekļi ar lavandu, lai pirms miega, vakara rituālā šis aromāts noņemtu dienas uztraukumus. 

Eļļu var smērēt uz brūcēm vai insektu kodumiem, tā nomierinās arī ādu!

Rožu eļļa

Rožu eļļai piemīt sava loma ne tikai aromterapijā, bet arī alķīmijā. Šīs saiknes meklējamas jau X gadsimtā, kad arābu ārsts Avicenna ieguva šo eļļu no rožu ziedlapiņām. Tiek uzskatīts, ka tieši roze ir pirmais zieds, no kura mēģināts iegūt ēterisko eļļu. Lai arī mūsdienās šis aromāts ir plaši sastopams, pati ēteriskā eļļa ir dārga, jo tās iegūšanai nepieciešams apstrādāt lielu daudzumu ziedlapiņu ilgā laika posmā. 

Rožu smarža ir pazīstama ar spēju mierināt emocijas, mazināt galvassāpes un līdzsvarot hormonus. Šī zieda eļļa ir zināma ar savām spējām stiprināt sirdi augsta stresa brīžos, arī sēru un depresijas gadījumā. Īpaši vērtīga šī eļļa ir sievietēm pie emocionāliem pārdzīvojumiem, kas saistīti ar reproduktīvo sistēmu vai seksualitāti. Arī, izjūtot šķiršanās sāpes vai nepārliecību. Pētījumos pierādīts, ka rožu eļļas izmantošana kāju vanniņā var mazināt trauksmi arī grūtniecēm dzemdību laikā.

Vēl eļļu, biežāk rožūdeni, izmanto sejas ādas kopšanā. Taču uzmanies, lai neiegādātos zemas cenas produktus, tā kā tie, visticamāk, saturēs mākslīgas vielas un aromatizētājus, nevis rožu ēterisko eļļu. Ja vēlies to pievienot krēmam vai losjonam, izmantot aromterapijā, pietiks ar 1-2 pilieniem, tādēļ ir vērts investēt augstas kvalitātes eļļā.

Ilang Ilang eļļa

Sakot šī zieda nosaukumu, pirmās asociācijas varētu būt dzelteni ziedi. Lai arī labāko eļļu tiešām iegūst no dzeltenajiem ziediem, šim kokam, ko sauc kananga (Cananga odorata) patiesībā ir arī rozā un ceriņkrāsas ziedi. 

Šai eļļai piemīt eiforiska un nomierinoša iedarbība uz nervu sistēmu un tieši vārdā “eiforija” arī slēpjas citas eļļas iedarbības. Piemēram, Indonēzijā ticēja, ka Ilang Ilang ziediem piemīt arī afrodīzija funkcijas, tādēļ tos kaisīja uz jaunlaulāto gultas. Šo ziedu eļļa izmantota arī matu un ādas taukainuma līdzsvarošanai, ne tikai nervu spriedzes mazināšanai.

Tā labi sader ar lavandas eļļu un ir parfimērijā bieži izmantots aromāts kā ziedu nots.

Ēteriskās eļļas stresa un trauksmes mazināšanai

Bergamotes eļļa

Šo eļļu iegūst no gatavu augļu miziņām; paši augļi ir līdzīgi maziem apelsīniem. Auga nosaukums radies no pilsētas vārda Bergamo, kas ir pilsēta Itālijā, kur pirmo reizi sāka kultivēt šo augu. Iegūšanai izmanto aukstās spiedes metodi. 

Eļļa izmantota tradicionālajā ķīniešu medicīnā, lai veicinātu enerģijas plūsmu, cīnītos ar bakteriālām infekcijām un līdzsvarotu gremošanas sistēmu.

Bergamotes ēteriskā eļļa darbojas kā efektīvs antidepresants jo uzlabo omu, veicina prieka sajūtas un enerģiju. Patiesībā tā ir zināma kā visiedarbīgākā eļļa garastāvokļa uzlabošanai un tā patiesi ir vērtīga emocionāli grūtos brīžos. Pie sasprindzinājuma un nemiera jeb trauksmes izjūtas, labi izmantot bergamotes eļļu masāžā.

Vislabāk sader kopā ar lavandas eļļu, taču ir savienojama ar gandrīz visām ēteriskajām eļļām. Uzmanību! Izmantota ārīgi, šī eļļa var palielināt ādas jutību uz saules stariem.

Kumelīšu eļļa

Aromterapijā vislabāk zināmas divu veidu kumelīšu eļļas, romiešu kumelītes (anthemis nobilis) un vācu kumelītes (matricaria chamomilla). Arī Marokas kumelīte jeb savvaļas kumelīte (anthemis mixta) tiek bieži izmantota. 

Kumelīšu tēju ieteicams dzert pirms miega, tā ir plaši izplatīta ne tikai kā nomierinoša, bet arī, lai regulētu kunģa darbību. Kumelīte ir arī labs dezinfekcijas līdzeklis (bieži izmantota pie urīnizvadceļu saslimšanām) un plaši izmantota ādas kairinājumu mazināšanai. Tā kā kumelīte sašaurina asinsvadus, to var izmantot arī uz sejas ādas, ja asinsvadi atrodas tuvu tai un tiem ir tendence bieži plīst. 

Runājot par eļļas pretstresa iedarbību, tā veicina iekšējo mieru. Stresa mazināšanai ieteikums – sajauc kumelīšu eļļu ar bāzes eļļu un iemasē saules pinuma rajonā un ap nabu! Izmanto šo eļļu tvaika terapijā, nervu sistēmas nomierināšanai, galvassāpju un migrēnas mazināšanai!

Tā kā šo eļļu uzskata par vienu no maigākajām, tā labi noder bērniem. Labi sader kopā ar daudzām eļļām: bergamotes, lavandas, jasmīnam tējas koka, arī Ilang Ilang. Kumelīšu eļļu kopā ar lavandas eļļu var izmantot vannās pie ilgstoša bezmiega.

Jasmīna eļļa

Jasmīna eļļa iegūta no baltajiem jasmīna krūma ziediņiem. Cēlies no Irānas, šis krūms mūsdienās bieži sastopams arī ārpus tropiskā klimata. Jasmīna eļļa, tāpat kā rozes eļļa ir ļoti dārga, jo šo eļļu iegūšanas process ir sarežģīts, proti, nepieciešams ļoti daudz auga, lai iegūtu nelielu daudzumu esences. Runājot tieši par jasmīna eļļu, to var iegūt ar anflerāžas metodi (eļļu ekstrahēšana, izmantojot šķīdinātājus) vai ar vaitspirta palīdzību. Šo, otro metodi metodi izmanto, lai iegūtu lētāku jasmīna produktu. Lai arī šādi iegūts produkts būs ar jasmīna aromātu, vērtīgās ēteriskās vielas tas nesatur, tāpēc aromterapijā šādu produktu maz izmanto. Neiekrīti zemas cenas kārdinājumā, patiesi vērtīga eļļa arī attiecīgi maksās! 

Gadsimtiem šis krūms ir saistīts ar romantismu, tā saldenās smaržas dēļ, kā arī bieži vien izmantots parfimērijā tieši spēcīgā aromāta dēļ. Ķīnā, piemēram, plaši izmantots vispārīgam detoksam un elpceļu sistēmas attīrīšanai.  

Balstoties uz pētījumiem, tika secināts, ka jasmīna eļļas ieelpošana raisa labsajūtu un romantiskas izjūtas. Šī eļļa no pārējām stresa mazināšanai, atšķiras ar to, ka nomierina nervu sistēmu, taču nerada miegainību. Piemēram, tās ieelpošana veicinās smadzeņu darbību, uzlabojot garastāvokli. 

Šīs eļļas izmantošana ir rūpīgi jāapsver, tā kā primāri tā darbojas kā afrodiziaks – lai panāktu nomierinošu efektu eļļa jālieto ārkārtīgi mazos daudzumos, kā arī nedrīkst šo eļļu lietot iekšķīgi!

Ēteriskās eļļas stresa un trauksmes mazināšanai

Neroli eļļa

Šī jutekliskā aromāta eļļa tiek uzskatīta par auglības un jaunības, kāzu simbolu. Patiesībā, tā ir  vēl viena ar citrusu augiem saistīta ēteriskā eļļa, tā kā neroli iegūst no apelsīna ziediem. Šai eļļai piemīt saldi rūgts, reibinošs un juteklisks aromāts, tāpēc to bieži vien izmanto smaržūdeņu pagatavošanā un parfimērijā. Starp citu, pats eļļas nosaukums radies par godu itāļu princesei, kura to izmantoja savām iecienītākajām smaržām.

Tunisija ir otra lielākā neroli eļļas ražotājvalsts, aiz Marokas. Neroli no apelsīnu ziedu eļļas atšķiras ar iegūšanas metodi – neroli iegūst ar tvaika destilāciju, savukārt apelsīnu ziedu eļļu ar auksto spiedi. 

Neroli ēteriskā eļļa izmantojama stresa, bezmiega (vislabāk izmantot vannai pirms miega), nervu spriedzes mazināšanai (pirms saspringtām situācijām), kā arī kā afrodīzijs. Citas afrodiziaka īpašību saturošās eļļas balstās uz hormonālo stimulēšanu, taču neroli uzskata par afrodīziju, jo tā nomierina nervu spriedzi. Eļļai piedēvē arī pretnovecošanās ietekmi, jo tā palīdz pret šūnu novecošanos, kā arī var tikt izmantota nobriedušas vai vienkārši sausas ādas kopšanā. Arī pret strijām!

Labi papildinās jebkuru ziedu aromātu/eļļu, taču vislabāk saderēs ar rozi. Šo eļļu nelietot neatšķaidītu! 

Bazilika eļļa

Vārds “baziliks” noteikti primāri asociēsies ar kulinārijas pasauli kā garšaugs, taču tā dažādām šķirnēm ir arī dažādi pielietojumi. Aromterapijā tiek izmantota eļļa gan no garšaugiem izmantotajām bazilika šķirnēm, gan, piemēram, ocimum tenuiflorum, kas plaši izmantots Ajūrvēdā. 

Arī šī auga eļļas ieguve notiek, izmantojot tvaika destilāciju. Bazilika eļļa palīdz fokusēties mērķiem un izslēgt neizlēmību un šaubas no prāta, tādējādi vieglāk veiksies strīdu un konfliktu risināšana. Papildus nervus nomierinošajai iedarbībai, bazilika eļļai ir arī antispazmolītiska iedarbība, proti, tā mazina un novērš vēdera pūšanos, kā arī veicina gremošanu. It īpaši bērniem var mazināt arī sliktu apetīti. 

Laba saderība ar citrusu eļļām, bergamotes eļļu, taču šo eļļu nevajag lietot grūtniecības laikā vai epilepsijas slimniekiem!

Ēteriskās eļļas stresa un trauksmes sajūtu mazināšanai

Aromterapijas pasaule ir tiešām plaša un tās dziļumos var smelties neskaitāmas zināšanas gan savas mentālās veselības uzlabošanai, gan fiziskās. Nebaidies izzināt šo brīnumaino dabas velšu iespējas un daudzveidību, taču atceries par piesardzību dozējot un lietojot ēteriskās eļļas!

«

»

Atstāj komentāru

Pieslēdzies, lai atstātu komentāru, vai uzdotu jautājumu