Meklē šeit...
TOP
Dzīves mērķi Pašpārliecinātība

Emocionālās inteliģences nozīme

Mēs esam bīstami, ja neapzināmies savu atbildību par to, kā uzvedamies, domājam un jūtam – Maršals B. Rozenbergs (Marshall B. Rosenberg)

Emocionālā Inteliģence… Viena no mūsdienu lielākajām vērtībām.

Empātija, motivācija, adekvātas spriešanas spējas, stresa pārvaldība, labvēlīga komunikācija – Emocionālās Inteliģences sastāvs. No zinātniskā aspekta, Emocionālā Inteliģence (EI) tiek raksturota kā spēja precīzi un efektīvi uztvert, apstrādāt un regulēt emocionālu informāciju gan sevī, gan apkārtējos.

Šo informāciju izmanto, lai adekvāti virzītu savu domāšanu, rīcību un ietekmi. Pateicoties EI izkopšanai, iedziļinoties savās domās, izjūtās un, izprotot šo pašu aspektu nozīmi un ietekmi no savu tuvinieku, draugu, kolēģu puses, mēs esam spējīgas rast ceļu uz daudz piepildītāku un laimīgāku dzīvi.

Emocionālās Inteliģences nozīme un devums Tev

EI galvenais devums ir Tavas personības attīstīšana tieši Tev, Tava pašizaugsme, lai Tu spētu izprast, sajust un pārvaldīt pati sevi, izprastu sev apkārtējos cilvēkus un spētu palīdzēt, kad vien tas ir nepieciešams. Taču, vai EI ir pielietojams tikai personīgajā dzīvē?

Nebūt ne! EI piešķir lielu vērtību arī Tavai profesionālajai darbībai, uzlabojot komunikācijas prasmes un attiecības, sadarbības iespējas ar kolēģiem, sekmējot Tavu darba motivāciju un vēlmi sasniegt jaunas virsotnes, ne tikai individuāli, bet arī komandā ar citiem.

Kas veido Emocionālo Inteliģenci?

EI veido 5 kategorijas, kuru saturošās prasmes ir iespējams attīstīt, uzlabot un pilnveidot neatkarīgi no tā, vai Tev kā cilvēkam šādas prasmes jau piemīt vai ir noslēpušās dziļāk personības dzīlēs.

  • Pašapziņa – spēja atpazīt un izprast savas emocijas un to ietekmi. Šis ir pirmais solis ceļā uz sevis izziņu, izprotot savu uzvedību ietekmējošos faktorus un emocionālos aspektus.
  • Pašregulācija – spēja pārvaldīt savas negatīvās emocijas, pielāgojoties apkārtējās vides apstākļiem. Šīs prasmes attīstīšana palīdz konfliktu un iekšējā stresa pārvaldīšanā, saglabājot mieru un spēju domāt, lai rastu atbilstošos risinājumus problēmu novēršanā.
  • Motivācija – spēja pašam sevi motivēt bez ārējo faktoru ietekmes. Attīstot prasmi pašai sevi motivēt, tiek veicināta apņēmības un mērķtiecības pilnveidošanās.
  • Empātija – spēja atpazīt un izprast, kā jūtas citi, apsverot šīs izjūtas pirms reaģē impulsīvi. Šī spēja sniedz ievērojamus uzlabojumus kā personīgajā, tā arī profesionālajā dzīvē.
  • Sociālās prasmes – spēja pārvaldīt citu cilvēku emocijas, izmantojot emocionālu izpratni. Šī prasme iekļauj spēju ieklausīties un dzirdēt, kā arī sniedz iespēju uzlabot savu verbālo un neverbālo komunikāciju.

Pakāpeniski attīstot katru no šīm prasmēm, tiek palielināta iespēja uzlabot savu fizisko un mentālo veselību, kā arī gūt jaunus panākumus privātajā un profesionālajā dzīvē, izmantojot rīkus, kas neprasa Tavus finansiālos ieguldījumus, bet gan laiku, pacietību un vēlmi kļūt labākai, tverot dzīvi vieglāk kā līdz šim.

Veidi Emocionālās Inteliģences koeficienta paaugstināšanai

Emocionālās Inteliģences koeficients (EQ), atšķirībā no IQ, ir rādītājs, ko dzīves laikā veidojam paši. EQ ir iespējams paaugstināt šādos veidos:

  • Pārdomā savas emocijas. Jo vairāk spēsi apzināties savu emociju spēku, jo vieglāk būs sākt tās kontrolēt.
  • Lūdz apkārtējo viedokli. Mūsu pašu perspektīva mēdz krietni atšķirties no tā, ko mūsos redz apkārtējie.
  • Vēro. Pievērs uzmanību tam, kā Tu un citi reaģē uz apkārt notiekošo un kāds ir iemesls šādai reakcijai.
  • Apstājies. Pirms reaģē, apdomājies. Ir svarīgi iedziļināties, izprotot visus ”kāpēc” pirms rīkoties impulsīvi.
  • Kritika ir vērtīga. Lai arī tā patīk reti kuram, tā sniedz iespēju pārbaudīt savus spēkus, izprotot citu redzējumu pašai par sevi.

Ieteikums – Trenējies, trenējies un vēlreiz trenējies – Tev viss ir un vienmēr būs pa spēkam!

«

»

Atstāj komentāru

Pieslēdzies, lai atstātu komentāru, vai uzdotu jautājumu